۱۳۹۰ شهریور ۷, دوشنبه

بیانیه جنبش آذربایجان برای دمکراسی و یکپارچگی ایران پیرامون قیام مردم آذربایجان نسبت به حفظ دریاچه ارومیه
بیانیه جنبش آذربایجان برای دمکراسی و یکپارچگی ایران پیرامون قیام مردم آذربایجان نسبت به حفظ دریاچه ارومیه

رهسا نیوز- صدای ستارخان و باقر خان از سراسر ایران بگوش می رسد. از دیار بزرگان ایران ، از سرزمین آتش . از زادگاه  زرتشت برای حفظ نگین آبی انگشتر او یعنی دریاچه ارومیه . از کنار آتشکده آذرگشنسب که به گفته استاد میر داود گیلانی آتش پادشاهی ایران در آن آتشگاه می افروخت . از پایتخت مادها و بنیاد گذاران ایران که با فروریختن امپراتوری آشور در ایران دیوانسالاری منظم به پادشاهی شاه دیاکو بزرگ برپا کردند . از سرزمین سردار نامی ایران آتروپات که اسگندر مقدونی هم با آن پتیارگی خود نتوانست لشگر او را شکست دهد و سرزمین تحت فرماندهی وی را فتح کند. سرزمین خرمدینان به فرماندهی بزرگ قهرمانی بنام ” بابک خرمدین” که هرگز…
تن به  تسلیم و فرومایگی دشمن نداد و بیست سال در مقابل نودینان بیابان گرد و تجاوزکار ایستادگی و سر خود را فدای  کشور و ملت تاریخی ایران داد. سرزمین شاه اسماعیل بزرگ پدر ایران بعد از اسلام که توانست کشور از هم پاشیده ایران را بعد از هشتصد سال از زیر خاکستر اسلام  بیرون بکشد . ازبک ها و عثمانی ها را از خراسان و آذربایجان بیرون براند و یک دولت با اقتدار ایرانی بنیان نهد و اندیشه تحمیلی مذهب سامی را دچار تزلزل کرده و آن را به دو نیم تقسیم نماید. سرزمین ستارخان و باقر خان و انقلاب بزرگ مشروطه و آن حرکت عظیمی که بتصور همگان  دیگر خاموش شده بود و صدای آزادیخواهان در گلو خفه گشته بود، یکباره  ازآذربایجان و ققنوس وار از شهر آزادگان تبریز و محله امیران ، امیر خیز سر برآورد و فریاد رسای ایران گشت.
اینک مردم آذربایجان در قیام پنج شهریور در شهرهای ارومیه و تبریز بمانند همیشه خواهان دفاع از موجودیت منطقه و آذربایجان از هجوم سونامی نمک و بخطر افتادن نیمی از آذربایجان می باشند. این یک خواسته بحق بوده و قانونی است. مجلس شورای اسلامی که یک مجلس غیر مردمی و غیر تخصصی و کاردانی می باشد و عملکرد گذشته این مجلس هم نشان می دهد که مشکلات مردمی و منطقه ای برای نمایندگان آن چندان اهمیتی ندارد ، طبق خبرهای واصله از بعضی از نمایندگان طرح کننده این لایحه مخالفت شدید مجلس با این لایحه با اشاره ریاست مجلس که خود غلام حلقه بگوش بیت رهبری می باشد بوده است . حتا مخالفین این طرح بی شرمانه   مطرح کردند که  این مسئله را در شرایط کنونی انقلاب و هم پیمانانش  زیانبار تلقی می کنند و بهتراست بودجه این طرح در راه حفظ نظام و هم پیمانان آن صرف شود. و این چنین است که مردم آذربایجان بپا می خیزند و از موجودیت و محل زیست خود حتا با بخطر انداختن جان خود دفاع کنند.
طبق آخرین جمع بندی دفتر مطالعات جنبش آذربایجان برای دمکراسی و یکپارچگی ایران ، مردم آذربایجان از حکومت درخواست های زیر را دارند:
الف : برچیدن پل میان گذر شهید کلانتری که سرآغاز نابودی دریاچه بوده و یا باز کردن ده دهانه خروج ورود آب در کوتاه مدت.
ب : اختصاص بودجه فوری برای جاری کردن آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه برای ۷ ماه در سال.
پ : آغاز مطالعه طرح پنج ساله و اختصاص بودجه دومیلیارد دلاری رساندن آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه.
ت : شکستن جو امنیتی و سرکوب در آذربایجان بویژه کلان شهرهای تبریز و ارومیه وصدور اجازه اعتراض مسالمت آمیز به مردم آذربایجان نسبت به رای توهین آمیزمخالفت مجلس شورای اسلامی در رابطه با حفظ موجودیت دریاچه ارومیه و نیمی از آذربایجان طبق ماده ۲۷ قانون اساسی .
“جنبش آذربایجان برای دمکراسی و یکپارچگی ایران” ضمن پشتیبانی و قدردانی از مردم شریف و دلاور آذربایجان نسبت به حرکت اعتراضی بدون خشونت و مدنی مردم آن دیار و هم دردی با دستگیر و شکنجه شدگان و تسلیت به خانواده ی جان باخته قیام مدنی آذربایجان جهت حفظ موجودیت دریاچه ارومیه که نابودی آن برابر با نابودی نیمی از آذربایجان و بخشی از کردستان خواهد بود، از تمامی شما عزیزان درخواست می نماید ضمن ایستادگی بدون خشونت نسبت به تحقق خواسته های بر حق خود و در ادامه این حرکت، بطور گسترده تا بکرسی نشستن خواسته های بحق خود پایداری نمایند. از کلیه آحاد ملت ایران بویژه از اهالی پایتخت درخواست می کند به صدای بر حق هم میهنان آذربایجانی خود پاسخ مثبت داده و آنها را در رسیدن به خواسته های مدنی و منطقه ای شان یاری دهند.
زنده باد آزادی و دمکراسی
پاینده باد کشور و ملت ایران
دفتر سیاسی جنبش آذربایجان
هفتم شهریور ۱۳۹۰

هیچ نظری موجود نیست:

برگردان

دوست و یا دشمن گرامی!

سپاس از آمدنت. چنانچه مایل باشی، خوشحال خواهم شد که باز هم بدیدارم بیایی. نشانی ام را در پیِ این نوشته خواهم نوشت تا در صورت تمایل در جای مناسبی نوشته و بخاطر بسپاری:
dughodushab.blogspot.com