۱۳۹۰ مرداد ۱۴, جمعه

بزرگترین خط لوله انتقال نفت ایران منفجر شد


بزرگترین خط لوله انتقال نفت ایران منفجر شد
بامداد امروز جمعه خط لوله انتقال نفت قلعه‌نار به تاسیسات نفتی اهواز به دلایل نامشخصی دچار آتش‌سوزی و انفجار شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، بامداد امروز 14 مردادماه خط لوله انتقال نفت قلعه‌نار به تاسیسات نفتی اهواز به عنوان یکی از بزرگترین لوله انتقال نفت کشور دچار آتش‌سوزی و انفجار شده است.
در حال حاضر گروه‌های امدادی، فنی و عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در حال مهار خط لوله آسیب دیده بوده و پیش بینی می‌شود تا ساعات دیگر بازسازی این خط لوله انتقال نفت آغاز شود.
هدف از ساخت این خط لوله نفتی انتقال نفت خام چاه‌های منطقه قلعه‌نار در استان لرستان به تاسیسات بهره برداری شرکت نفت و گاز کارون در منطقه اهواز بوده که صبح امروز دچار حادثه شده است.
به گزارش مهر، هفته گذشته نیز خط لوله 30 اینچ صادرات گاز ایران به ترکیه توسط منافقین و گروه‌های تروریستی دچار انفجار شده بود که با وجود این حادثه در مدت 24 ساعت صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه از سر گرفته شد.

جزئیات انفجار بزرگترین خط لوله انتقال نفت ایران
مدیرعامل مناطق نفت خیر جنوب با تشریح جزئیات حادثه انفجار و آتش سوزی در خط لوله نفت قلعه‌نار به اهواز به عنوان بزرگترین خط لوله انتقال نفت ایران از مهار آتش سوزی این خط لوله نفت تا یک ساعت آینده خبر داد و اعلام کرد: هنوز دلایل تروریستی یا فنی بودن این حادثه نفتی مشخص نشده است.
هرمز قلاوند امروز در گفتگو با مهر با بیان اینکه ساعت 1:30 بامداد امروز 14 مردادماه خط لوله انتقال نفت قلعه نار به اهواز به دلایل نامشخصی دچار انفجار و آتش سوزی شده است، گفت: گستره این آتش سوزی 300 متر در اطراف خط لوله بوده است که ارتفاع فوران آتش به 40 متر بالغ می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با تاکید بر اینکه بلافاصله پس از انفجار و آتش سوزی در خط لوله قلعه نار به اهواز ستاد مدیریتی بحران در سطح شرکت ملی نفت ایران تشکیل شده است، تصریح کرد: هم اکنون نیروهای پشتیبانی، حراست و کارشناسان فنی شرکت‌های بهره برداری نفت خیز جنوب در سطح منطقه اعزام شده‌اند، اظهار داشت: با توجه به باتلاقی بودن منطقه و عدم وجود جاده‌های مناسب دسترسی اعزام تجهیزات به این منطقه کمی زمانبر است.
این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با توجه به اینکه خط لوله قلعه نار به اهواز در جوار رودخانه شاهور دچار آتش سوزی شده است، تاکید کرد: برای جلوگیری از ورود آلودگی‌‌های نفتی به این رودخانه با استفاده از یک دستگاه لودر خاکریزی در بستر این رودخانه ایجاد شده است.
وی همچنین از جمع‌آوری تمامی آلودگی های نفتی منتشر شده در بستر رودخانه از بدو ایجاد حادثه تا کنون خبر داد و افزود: این خط لوله 20 اینچی از ظرفیت انتقال روزانه 3 تا 4 هزار بشکه نفت در روز برخوردار بوده است.
قلاوند همچنین در خصوص مهار آتش از خط لوله آسیب دیده قلعه نار به اهواز تاکید کرد: هم اکنون جریان نفت در این خط لوله متوقف شده است و تا کنون 70 درصد از عملیات مهار آتش با موفقیت انجام شده است.
مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب با تاکید بر اینکه پیش‌بینی‌ می‌شود تا یک ساعت آینده مهار آتش این خط لوله آسیب دیده به طور کالم انجام شود، خاطرنشان ساخت: علاوه بر کارشناسان و مدیران شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت‌های بهره برداری برخی دستگاه‌ها و بسیج نیز در عملیات مهار این خط لوله آسیب دیده مشارکت می‌کنند.

هیچ نظری موجود نیست:

برگردان

دوست و یا دشمن گرامی!

سپاس از آمدنت. چنانچه مایل باشی، خوشحال خواهم شد که باز هم بدیدارم بیایی. نشانی ام را در پیِ این نوشته خواهم نوشت تا در صورت تمایل در جای مناسبی نوشته و بخاطر بسپاری:
dughodushab.blogspot.com